A korszerű tetőrendszerek
2025.06.03.
Az épületeink időjárásnak legjobban kitett része a tető, ami nem csupán védelmet biztosít a lakótereink számára, hanem az épületek esztétikai megjelenésében is döntő szerepet vállal. Ezen felül újabb és komplexebb feladatok is hárulnak a tetőre, épületgépészeti csöveket vezetünk át rajta, napelemeket rögzítünk hozzá, hófogással látjuk el. Hogy ezeknek a változatos feladatoknak megfelelő módon eleget tegyen, a tetőt és annak alkotóelemeit egymással együtt dolgozó, komplex tetőrendszerként kell kezelni.

A korszerű tetőrendszerek
A magastetők fedésére használt kerámia tetőcserép bár nagy múltú tradicionális építőanyag, mégis a korszerű modern tetők innovatív fedőanyaga is, mellyel biztonságos, esztétikus és változatos tetők készíthetők. Ez annak köszönhető, hogy az agyag alapanyag rendkívül ellenálló és jó formálhatósága miatt a tetőn felmerülő változatos problémák megoldására is tökéletesen megfelelő. Hiszen napjainkban egy tető készítése nem áll meg az alapcserepek és kúpcserepek rögzítésénél. Gondoskodni kell az oromszegélyek biztonságos és esztétikus lezárásáról, a be- és kiszellőző légrések kialakításáról és a tető legérzékenyebb pontjának tekinthető, különböző gépészeti átvezetések vízzáró és hosszú élettartamú csatlakozásáról is. Ezekhez a feladatokhoz tökéletesen használhatók a teljesen kerámia alapanyagú (így a tetőhéjazat élettartamával és megjelenésével teljesen azonos) kiegészítő cserepek, mint például a szegélycserepek, szellőzőcserepek, taréjszellőző rendszer és a kerámia átvezetőcserepek (SIGNUM csatornaszellőző, antenna-, szolárcső- és gázkémény átvezető).

Kerámia kiegészítők és átvezető cserepek
A korszerű tetőkkel szemben támasztott fokozott elvárásokra a különleges rendszerkiegészítő elemek jelentik a választ. A kúpcserepeket például ma már nem habarcsolás segítségével rögzítik, hanem az úgynevezett szárazon rakott kúpsor esetén, kúpkapcsokat és kúpalátéteket használunk az esztétikusabb és hosszabb élettartamú lezárás biztosítására. A beépített és így hőszigetelt tetők elengedhetetlen része pedig a hőszigetelést védő alátéthéjazat, melyet a leggyakrabban páraáteresztő tetőfóliák segítségével készítjük, és még a nem hőszigetelt (úgynevezett hidegtetők) építésekor is nélkülözhetetlen védelmet biztosítanak a tető alatt elhelyezkedő épületszerkezeteknek.
A tetőfedés vízzáróságának, élettartamának és esztétikumának fokozása mellett pedig gondoskodni kell a tetőn felgyűlő és megcsúszó hóval szembeni védekezésről, valamint el kell helyezni a tetőn történő karbantartási munkák biztonsági kiegészítőit is. Ezekhez változatos kiegészítő rendszerelemek érhetők el, hófogó rácsok, csövek, rönkfák, valamint a közlekedést biztosító tetőjárdák, tetőlépcsők, tetőtipegők és tetőlétrák. A biztonságos munkavégzéshez pedig kikötési pontokat is fel kell szerelni. Összességében minden ilyen kiegészítőre elmondható, hogy csak a tetőcserepekkel harmonizáló, gyári kiegészítők használatával lehet elérni a lehető legmagasabb biztonságot, hiszen ezek az elemek illeszkednek a legjobban a tetőfedés többi elemével.

Alumínium alapelemre szerelhető hófogók és járórácsok
A napjainkra jellemző, egyre emelkedő energiaárak szükségessé teszik az eddig kihasználatlan tetőfelületek új funkcióval történő ellátását. Az áramtermelésre alkalmas napelemes (fotovoltaikus) rendszerek utólagos rögzítése sokszor jelent nehézséget a kivitelezésben és kockáztatja a cserépfedés vízzáróságát is. A gyártók rendszerében megtalálható változatos napelem rögzítési technikák viszont lehetővé teszik a gyors és biztonságos telepítést úgy, hogy a fedés vízzárósága nem csökken. A növekvő energiaárak mellett pedig fontos kérdés az energiatakarékosság is.
A tetőtereket egyre gyakrabban használjuk a lakótér bővítésére és ilyenkor a hőszigetelést már nem a födémre, hanem a tető rétegrendbe kell elhelyezni. A szarufa feletti korszerű, hőszigetelő rendszerekkel kiküszöbölhető a szarufák által okozott hőhidasság, valamint a komplikált lécvázak készítésére sincs szükség. A kivitelezés gyors, egyszerű, biztonságos és a hőszigetelő réteg vastagsága is csökkenthető ezekkel az anyagokkal.

Swisspor TETTO Classic és swisspor TETTO Alu szarufa feletti hőszigetelések
A korszerű tetőrendszer itt még nem ér véget, hiszen az építőanyag gyártóknak sok más egyéb problémára is megoldást kell találniuk. Összességében viszont elmondható, hogy ha a tetőt és annak héjazatát egy rendszerként kezeljük, akkor minden felmerülő problémára választ és megoldást találunk, így a cserépfedésű tetők nem csak az épületeink dísze, hanem hosszú időn át tartó védelme is lesz, ami minden feladatát tökéletesen ellátja.
Szerző: Zajácz András, alkalmazástechnikus
