Brick Award 2024 – A világ legjobb kortárs téglaépületei

Hírek

2024.06.19.

Idén 11. alkalommal adták át Bécsben a világ egyik legtekintélyesebb téglaépítészeti elismerését. A Wienerberger által életre hívott és kétévente megrendezett Brick Award-on a modern és innovatív téglaépítészet legkreatívabb példáit díjazzák. A nemzetközileg elismert építészekből álló zsűri idén 54 ország 743 pályázata közül választotta ki az öt kategóriagyőztes projektet és a fődíjas épületet.

A téglaépítészeti versenyt 20 évvel ezelőtt azért hozta létre a Wienerberger, hogy az építészeket és a szakmán kívüli érdeklődőket egyaránt az új építési formák felfedezésére, illetve a tervezési koncepciók megosztására ösztönözze. Az elmúlt évek során a világ minden tájáról – köztük Magyarországról is – érkeztek pályázatok, amikhez a nevezők téglatípusok széles skáláját használták fel, különféle színben és formában. 

„Napjainkban az építészek egyszerre számos kihívással néznek szembe. Olyan tereket kell alkotniuk, amelyek egyszerre csökkentik a bolygóra gyakorolt hatásunkat és védenek minket az éghajlatváltozás következményeitől, miközben megfizethetőbbé teszik az otthonokat, mivel a megélhetési költségek az elmúlt években megugrottak. A válaszok megtalálása érdekében ezek a rendkívüli építészek az anyag és a szerkezet felhasználásának új módjait kutatják, ahogyan azt a Brick Award díjazottjainak munkái is bizonyítják. Projektjeik esztétikai és szerkezeti tulajdonságaik mellett pontosan annak az innovatív szellemiségnek a fizikai megnyilvánulásai, amelyet a mai kihívások megkövetelnek. Az erőforrások megtakarításától a meglévő környezetbe való beépítésig ezek a kreatív elmék a téglában rejlő, változatlanul hatalmas lehetőségek kiaknázásával találtak megoldásokat. Büszkén tisztelgünk előttük és támogatjuk úttörő alkotásaikat” – mondta Heimo Scheuch, a Wienerberger AG vezérigazgatója.

Az előzetesen kiválasztott 50 jelölt közül a zsűri öt kategóriában hirdetett győztest, valamint közülük – esztétikai, fenntarthatósági és innovációs szempontok alapján – egy fődíjas projektet. 

A Brick Award zsűrije:

  • Christelle Avenier/Franciaország, építész és az Avenier Cornejo Architectes társalapítója.
  • Christine Conix/Belgium, építész és a Conix RDBM Architects társalapítója.
  • Ingrid van der Heijden/Hollandia, építész és a CIVIC architects társalapítója.
  • Wojciech Malecki/Lengyelország, építész és a Maleccy biuro projektowe alapítója.
  • Boonserm Premthada/Thaiföld, építész és a Bangkok Project Studio alapítója.

A 27.000 euró (több mint 10 millió forint) összdíjazású pályázaton a fődíjas alkotás 7.000 eurót nyert, míg a kategóriagyőztesek egyenként 5-5.000 euróban részesültek. 

Az egyes kategóriák nyertesei a következők:

A „Közös használatú terek” (Sharing public spaces) kategória győztese a brit Níall McLaughlin Architects stúdió lett, az „International Rugby Experience” című, rögbi sportnak szentelt limericki kiállítási és rendezvényközpont projektjével. A terv Limerick város híres templomaiból merít ihletet, ugyanakkor modern esztétikát követ. Az épület szépen illeszkedik a környezetbe, esztétikailag gazdagítva azt. A kategóriadíj mellett ez a projekt nyerte az idei Brick Award fődíját is.

1.-Sharing-Sharing-public-spaces_©-Nick-Kaneublic-spaces_©-Nick-Kane

kép 1 / 4

Fotó: © Nick Kane

Az „Otthon érzem magam” (Feeling at home) kategóriát a paraguayi Equipo de Arquitectura stúdió nyerte, amelynek „Intermediate House” épülete égetés nélküli préselt földtömbökből áll. A kiválasztott építőanyag alacsony CO2 kibocsátású, olcsó és a ház megfelelő klímájához is hozzájárul.  

2.-Feeling-at-home_©-Federico-Cairoli

kép 1 / 5

Fotó: © Federico Cairoli

Az „Együttélés” (Living Together) azaz a többlakásos házak kategóriájának díját az argentin Estudio Arqtipo csapata vitte el, akik egy keskeny saroktelekre épített izgalmas háztömbben alakítottak ki tíz különálló lakóteret.

3.-Living-together_©-Federico-Kulekdjian

kép 1 / 4

Fotó: © Federico Kulekdjian

A „Közös munka” (Working Together) kategóriában két együttműködő ír stúdió, a Grafton Architects és az O’Mahony Pike Architects munkáját díjazták. A nyertes „Electricity Supply Board of Ireland” irodaházuk sikeresen egyesíti a modern építési szabványokat Dublin történelmi esztétikájával. 

4.-Working-Together_©-Ros-Kavanagh

kép 1 / 4

Fotó: © Ros Kavanagh

„A megszokottól eltérő építkezés” (Building outside the box) díját pedig a spanyol HANGHAR és a mexikói PALMA stúdió közös projektje nyerte el. A különleges, ideiglenes épület egy építészeti és dizájnfesztiválra készült. A „Types of Spaces” című művészi téglaépítmény több építészeti stíluson keresztül vezeti végig a látogatókat a spanyolországi Logroño város egyik szűk átjárójában.

5.-Building-outside-the-box_©-Luis-Diaz-Diaz

kép 1 / 4

Fotó: © Luis Diaz Diaz

A legjobb 50 pályamű egy könyvben

A korábbi évekhez hasonlóan a díjazottak a zsűri által kiválasztott top 50 nevezővel együtt bekerülnek az építészeti pályázatot kísérő „BRICK 24” című albumba, amely részletesen bemutatja a győztes pályaműveket. A kortárs téglaépítészetről szóló áttekintést a nemzetközi szerzők öt esszéje teszi teljessé. A könyv – amelyben már korábban számos magyar pályázat is szerepelt, köztük a 2006-ban fődíjas magyar lakó- és irodaépület, a pécsi Barbakán Ház (tervezők: Építész Stúdió Kft., Cságoly Ferenc, Keller Ferenc) – a kerámia építőanyagot helyezi reflektorfénybe, amely időtálló és tökéletesen illik az előremutató és innovatív építészetbe. 

Az idei győztes projektekről további információk és fotók a Brick Award oldalán találhatók.

Forrás: Wienerberger zRt.