Egyrétegű téglafalazat – a házépítés jövője

Hírek

2025.03.05.

Idehaza még mindig kételkedve fogadják az emberek a monolit, azaz egyrétegű falazatépítést, ahol a falazóelem egyszerre felelős a teherbíró funkcióért és a hatékony hőszigetelő képességért. Az építkezési szokások nehezen adják át a helyet az újabb technológiáknak, a „járt utat járatlanért el ne hagyj!” elv alapján. Cikkünk igyekszik eloszlatni a tévhiteket, félelmeket, és segít megérteni, hogy miért is érdemes néha elhagyni a kitaposott ösvényeket. 

Magyarországon a családi házak építésekor megszokott megoldás, hogy a külső falazatok utólagos hőszigeteléssel rendelkeznek, ezzel elérve a jogszabályban meghatározott hőtechnikai értékeket. Valóban a klasszikus építőanyagokkal nem megoldható az egyrétegű építkezés, de szerencsére fejlődik az építőipar, ezáltal rendszeresen érkeznek az új megoldások, melyek leginkább a környezettudatosság, az energiatakarékosság és természetesen a fenntartható fejlődés érdekében születnek. 

Egyrétegű téglafalazat

Ahogy az élet más területein is megjelentek az „okos” eszközök, amelyek többet tudnak hagyományos társaiknál, az építőanyagok között is megszülettek a plusz funkciókkal bírók. Ilyen innovatív fejlesztés az a speciális tégla, amelyből felépítve a házat, az utólagos hőszigetelés feleslegessé válik. Ezek az okostéglák akár monolit falazatként, utólagos hőszigetelés nélkül is alkalmasak az egyre szigorodó épületenergetikai előírások kielégítésére, megfelelőek közel zéró energiaigényű lakóházak építésére is.  

A gyártók kínálatában kétféle okostégla érhető el

Az egyik a klíma tégla, mely külsőleg ugyanúgy néz ki, mint egy hagyományos tégla, azonban belül teljesen más kialakítású, ugyanis lényegesen több légkamra található benne. Ez azért nagyon előnyös, mert a hőcsere során a melegnek vagy a hidegnek közel kétszer annyi időre lesz szüksége, hogy távozzon a téglán keresztül, vagyis jobban tartja a hőt. Természetesen az újfajta kialakítás az építőanyag tartósságán és terhelhetőségén egyáltalán nem változtat.

Az okostéglák másik változata az, ahol a hőszigetelés (kőzetgyapot, grafitos polisztirol) a tégla belsejében, üregszerkezetében van. Ezek az építőanyagok akár 60 %-kal is jobb hőszigetelőképességgel rendelkeznek, mint az általános falazótéglák. 

Ezekkel a téglákkal nagy mértékben javíthatjuk a lakás falazatának hőszigetelő és hőmegtartó képességét, aminek jóvoltából sokkal kisebb eséllyel hűl ki az épület a téli időszakban, tovább megtartja a fűtésből fakadó meleget, nyáron pedig nehezebben engedi ki a kellemesen hűvös belső klímát. Mindez azért fontos, mert például a fűtési energiának legalább a 30 százaléka a számítások szerint a falakon keresztül távozik a lakásból, ami óriási veszteség.

Egyrétegű téglafalazat – a házépítés jövője 1

kép 1 / 2

Porotherm okostéglák a Wienerbergertől. Az U-érték, a hőátbocsátási tényezőt jelöli. (Minél kisebb, annál jobb hőszigetelő képességű a tégla.)

Az okostégla előnyei

Az okostéglákból épített, egyrétegű falazattal az építő időt és pénzt takaríthat meg. Soroljuk az érveket, hogy miért is érdemes ezt a technológiát választani:

1. Kevesebb anyagot használunk
Teljesen kimarad a homlokzati hőszigetelés munkafázisa, így anyagigénnyel sem kell számolnunk.

2. Kevesebb munka van vele
Nincs plusz technológiai lépés, csak a falazást kell elkészíteni a vakolás előtt. 

3. Minimális karbantartást igényel
Míg a homlokzati hőszigetelést időnként fel kell újtani, az egyrétegű kerámiafalazatok időtálló, strapabíró, felújítást nem igénylő szerkezetek.

4. Biztonságosabbak és hosszabb az élettartamuk
Az egyrétegű falazat minimum 150 éves élettartammal rendelkezik. A kerámia alapanyagnak köszönhetően ellenáll a mechanikai sérüléseknek és a környezeti hatásoknak. Például nem éghető, így egy esetleges tűzeset kialakulásakor sem kell aggódni!

5. Időt takaríthatunk meg vele
Az egyrétegű falazat építésével is ugyanolyan jó hőszigetelő képességű falat lehet építeni, ráadásul rövidebb idő alatt, mint a hagyományos, kétrétegű falazat esetében.

6. A hőszigetelés sérülékeny lehet
A homlokzati hőszigetelés érzékeny a mechanikai hatásokra, míg a kerámiatégla és az ebből készült egyrétegű fal egy stabil, mechanikai hatásoknak ellenálló szerkezet, amelyet nem kell karbantartani egész élete során.

7. A kerámiafalazat önmagában is tűzálló
A homlokzati szigetelőrendszer csökkentheti a falazat tűzállóságát, a monolit téglafal a legbiztonságosabb tűzvédelmi besorolással rendelkezik, éghetetlen építményszerkezet

8. A kerámiafalazat jobban szellőzik, nem fog penészedni a ház
Az általában használt polisztirol szigetelőrendszer elzárja a házból távozó pára útját, emiatt a fal penészesedhet. A monolit falazat átereszti a párát a tégla nyitott pórusainak köszönhetően.

9. Fenntartható, környezetbarát
A monolit téglafal természetes, szilikát alapú anyagokból épül fel, míg az általában használt polisztirol hőszigetelés mesterséges építőanyag, ezáltal a környezetre gyakorolt hatása is nagyobb.

10. Költséghatékony 
Mindezen felül nagyon lényeges pont, hogy az okostéglákkal rakott monolit falazat esetén alig növekszik érezhetően az építkezés költsége, hiszen a külső szigeteléssel járó kiadás közel egyenlő az okostégla választásával. Hosszabb távon feltétlenül megtérül, hiszen ahogy feljebb már megírtuk, nem igényel semmilyen karbantartást. 

Az épület hőtechnikai, statikai, akusztikai, páratechnikai, tűzállósági tulajdonságait nagyban a választott falazóelem határozza meg. Házunk falazatának építőelemei a későbbiekben nem cserélhetők ki, nem újíthatók fel, így érdemes alaposan megfontolni, hogy miből építkezünk. Jó tudni, hogy a falazat a teljes kivitelezési költség nagyságrendileg mindössze 2-4%-a, és azt is, hogy a fűtési és hűtési energia nagy része – kb. 30% – a határoló falszerkezeteken keresztül távozik. Érdemes tehát kiemelkedő hőszigetelési paraméterekkel rendelkező téglát választani, így a külső hőszigetelés akár el is hagyható, mindemellett növelhető az épület műszaki teljesítménye, használati értéke, valamint jelentősen csökkenthetőek a fenntartási költségek is. 

Forrás: Wienerberger zRt.; Leier