Írországi irodaház Brick Award díjjal jutalmazva
2024.11.08.
A Brick Award a világ legnagyobb téglaépítészeti kitüntetése, amelyre két évente nevezhetnek az építészek a legkiemelkedőbb épületeikkel. A kortárs téglaépítészetet népszerűsítő versenyen a szakmai zsűri öt különböző kategóriában osztja ki a legjobbaknak ítélt díjakat. Az idei évi „Közös munka” (Working Together) kategóriában két együttműködő ír stúdió, a Grafton Architects és az O’Mahony Pike Architects munkáját díjazták. A dublini áramszolgáltató (ESB) nyertes irodaháza sikeresen egyesíti a modern építési szabványokat Dublin történelmi esztétikájával.
Dublin központjában, egy ma már nagyrészt műemlékvédelem alatt álló György-korabeli negyedben, az 1960-as években tizenhat sorházat bontottak le, hogy a helyükre egy modernista irodakomplexumot építsenek az ESB számára. A kor előrehaladtával és az igények változásával az épület elavult és funkcióját sem tudta már megfelelően betölteni, így szükségessé vált az átalakítása. Mivel a történelmi utcaképbe cseppet sem illő irodaházat az évek során rengeteg támadás érte, a városvezetés a teljes átépítésről döntött. A 18.századi utcaképben ejtett seb orvoslására pályázatot írtak ki, egy új irodaház formájában, melyet a Grafton és O’Mahony Pike Építésziroda nyert meg.
A tervezők célja az volt, hogy az új irodaház „visszaállítsa a György-korabeli utca önfeledt ritmusát”, amely az 1960-as években elveszett. És hogy mi adja meg ezt a ritmust? A vörös téglahomlokzatok, az általuk visszavert narancssárga fények játéka, a háztömbök és a köztük kialakított parkok váltakozása, az ajtók és ablakok ritmusa és az emeletek hierarchiája.
Az építészek a tervezés során döntő fontosságúnak tartották a tájelemek integrálását az épületszerkezetbe és az utca eredeti méretarányainak visszaállítását. Így, a 120 méteres homlokzaton belül a régi házakra jellemző 7,5 méteres ritmus határozza meg a szerkezet, a terek, ajtók és ablakok kiosztását. A karcsú épületek és a fásított udvarok egymásba fonódása kellemes mikroklímát, természetes szellőzést és nappali fényt biztosítanak. Ami jó az itt dolgozóknak, az a járókelők számára is vonzó, mert a tömböt határoló utcák között közátjárók jöttek létre, gyönyörűen beültetett udvarokkal. A buja kertek a méhcsaládokkal és a vadszamócákkal, mind-mind látványos kilátást nyújtanak az irodák ablakából és az arra sétálóknak egyaránt.
Ez a nyitás gesztusa, és nem csak a tér vonatkozásában. Az egymásba kapcsolódó belső és külső terek, a többszintes utak, a kertek és az itt helyet kapó kávézó és étterem célja, hogy ösztönözzék az interakciót az emberek között.
Irorszagi-irodahaz-Brick-Award-dijjal-jutalmazva-3-Irorszag-aramszolgaltatojanak-uj-szekhaza-©-Ros-Kavanagh
A 45 000 négyzetméteres fejlesztés számos innovatív fenntartható technológiát tartalmaz, amelyek csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást és az üzemeltetési költségeket, így az új székház egy közel nulla energiafelhasználású épület. A tömör és az üvegezett területek arányát gondosan megválasztották, hogy megfelelő egyensúlyt teremtsenek a természetes fény, a hőnyereség és az üvegezés hővesztesége között. Az 50 geotermikus cölöp, amelyek 150 méterrel a talajszint alá nyúlnak, a 200 tetőre szerelt napelem, a hatékony energiagazdálkodási rendszerek és számos más fenntartható intézkedés lehetővé teszi, hogy a projekt BREEAM kiváló minősítést érjen el anélkül, hogy a projekt esztétikai tulajdonságai sérülnének.
Írország áramszolgáltatójának új székháza visszaadta a korabeli ír utca hangulatát. Rehabilitációja révén egy esztétikus, jól használható, fenntartható épület és városrész született, az alkalmazottak és a dublini emberek örömére.