Kis borászat nagy újítással – fehér tetőcserép a felmelegedés ellen

Hírek

2024.10.29.

Esztergomtól északra bújik meg Kürt, az a szlovákiai, zömében magyarok lakta kis falu, melynek borait a világ legjobb éttermeiben kínálják. A vidék egyik új pincészete messziről kitűnik egyedi, tetőtől-talpig hófehér épületeivel. A borászat tetejét nem csak a design kedvéért borítják fehér kerámiacserepek: segítségével az idei nyári melegben sikerült megtartani a kellemes belső hőmérsékletet minimális légkondicionálás mellett.

Kis borászat nagy újítással

Ma már számos országban kísérleteznek azzal, hogyan lehet csökkenteni a városi hőszigetek kialakulását világos felületek segítségével. A fehér színű kerámia tetőcserepek előnye a hagyományos tetőfedő anyagokhoz képest a jóval magasabb hővisszaverő képességükben rejlik. Ennek köszönhetően sokkal kevésbé melegednek fel a megszokott színű tetőkhöz képest, és jelentősen csökkenthetik a városi hőszigetek kialakulását, valamint az épület belső hőmérsékletének megemelkedését. Használatuk egyben új lehetőséget kínál az építészeknek a design terén is.

A fehér tetőcserepek elsősorban olyan tájakon terjedtek el, ahol meleg, napsütéses éghajlat jellemző az év nagy részében, például a mediterrán országokban, ahol hagyománya van a fehérre festett házaknak. Azonban az utóbbi évtizedek éghajlatváltozásai miatt a hazai és a szomszédos régiókban is egyre ismertebbé válnak ezek az innovatív építőelemek. Nemcsak nagy ingatlanfejlesztések és modern lakóépületek esetében bizonyulnak előnyös választásnak, hanem kisebb, karakteres épületeken, mint amilyen ez a szlovák borászat is.

Nemcsak a bor, a tetőcserép is lehet fehér

A kürti borvidék Esztergom és Komárom között, dél-szlovák területen bújik meg, és az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem szegeződik rá. Itt az úgynevezett naturális borok kerülnek előtérbe, amelyek a természethű borászat filozófiáját képviselik.

Ez a fajta természetközeliség köszön vissza a Kürtben található „S” borászat épületében is. Tervezése 2018-ban kezdődött, és már akkor elnyerte az első díjat egy meghívásos építészeti versenyen. A projekt során a koncepció célja az volt, hogy a helyi környezethez igazodva egy organikus borászatot hozzanak létre, amely tiszteletben tartja a régió hagyományait.

A fiatal What Architects stúdió javaslata alapján tördelték fel az épületet hat kisebb egységre. A széttagolás azért volt fontos, mert így tudott a tájba illeszkedni, ahol jellemzően csak apró borospincék jelentik az épített környezetet. Szintén az építésziroda javasolta a fehér kerámia tetőcserepet – melyhez a Tondach Planoton 9 modelljét használták. A fehér tetőcserép tökéletesen illett az általuk elképzelt építészeti koncepcióhoz, amelyben a modern és tradicionális formák egyesítésére törekedtek.

Az esztétikai funkciói mellett a fehér tetőcserepek az épület túlmelegedésének megakadályozására is szolgálnak. Ugyanezen okokból tetőablakokat sem használtak, és az oromfalon is csak finom körablakok biztosítanak természetes fényt. Az idei meleg nyáron is érezhető volt, hogy a fehér tető és falak segítenek a kellemes belső hőmérséklet megtartásában. Természetesen a borospincék megfelelő hőmérsékletét külön professzionális hűtőrendszer is biztosítja, amely független az épület egyéb helyiségeitől.

A tetőcserép úgynevezett FusionProtect technológiával készült, melynek köszönhetően hatékonyan ellenáll az UV sugárzásnak és a saveróziónak. A gyártási technológiából eredő tömített pórusoknak köszönhetően pedig kiváló öntisztuló képességgel rendelkezik, így színét évtizedeken keresztül megőrzi.

A formabontó fehér tetőcserép kiváló tulajdonságainak és modern, letisztult megjelenésének köszönhetően, remélhetőleg hamarosan igen elterjedt és közkedvelt tetőfedő anyaggá válik azon kortárs építészek és építtetők körében, akik számára a design mellett a fenntarthatóság is kiemelten fontos.

A Tondach fehér tetőcserépről bővebben a gyártó honlapján olvashatnak.

Forrás: Wienerberger zRt.