Tégla és tetőcserép múzeumok Magyarországon II. rész

Hírek

2025.04.09.

A tégla és a cserép nem csupán az egyik legrégebbi építőanyagunk, több is rejlik bennük. Korlenyomatok, melyek időtállóságuk miatt megőrzik a rájuk írt jeleket, történelmünk eseményeit. Sorozatunk második részében öt vidéki múzeumot, illetve gyűjteményt mutatunk be, melyek előzetes bejelentéssel ingyenesen tekinthetők meg. A különleges tárlatokon minden esetben maga a gyűjtő vezeti végig az érdeklődőket, így egészen biztos, hogy nem maradnak megválaszolatlan kérdések a látogatás végén.  

Rugli Dezső tégla- és cserépmúzeuma (Szany)

A Pápától 20 km-re fekvő községben, Szanyon látható Rugli Dezső égetett tégla és cserép gyűjteménye. Rugli Dezső eredeti szakmáját tekintve kőműves, ennek köszönheti, hogy közelebbről találkozott a téglával, sok évvel ezelőtt. Érdeklődését felkeltették a téglákon található lenyomatok, monogramok, s elkezdte kutatni eredetüket. A kutatás eredménye egy, a tégla teljes történetét felölelő és bemutató, kincset érő gyűjtemény lett. Az 1970 óta tartó gyűjtőmunka eredményeként több mint 5000 darab különböző tárgy került a saját házában és a kertben kialakított vitrinekbe. A megye összes téglaégetőjéből származó termék megtalálható nála. Római kori téglái a Nemzeti Múzeum által nyilvántartottak. A tulajdonos személyesen vezeti végig az érdeklődőket és mesél a kiállított darabok történetéről.

Rugli Dezső tégla- és cserépmúzeuma

Teglamuzeumok-1.2-Rugli-Dezso-tegla-es-cserepmuzeuma-Szany

kép 1 / 1

Rungli Dezső Tégla és cserépmúzeum, Szany

Dombóvári Bélyeges Téglagyűjtemény

Egy eredeti állapotában megmaradt kora-középkori lakótorony egyik helyiségében 765 darab különböző korból, műhelyből és térségből származó égetett tégla került elhelyezésre. Az itt látható bélyegestégla kollekció gyűjtője és tulajdonosa Őri Nándor kőműves inasból lett építőmester, a Dombóvári Városszépítő és Városvédő Egyesület vezetőségi tagja. Bontásra ítélt kastélyok, kúriák munkálatainál találkozott a bélyeges téglákkal és vált szenvedélyes gyűjtővé. Az unikális gyűjteményt az önmagában is csodás helyszínen maga a gyűjtő mutatja be az érdeklődőknek.

Őri Nándor Bélyeges Téglagyűjteménye 

Teglamuzeumok-2.-Dombovari-gyujtemeny

kép 1 / 2

Őri Nándor Bélyeges Téglagyűjteménye , Dombóvár

Kakuszi-féle bélyeges téglagyűjtemény (Szeged)

Kakuszi Norbert szegedi építészmérnök több mint 5000 darabos gyűjteménnyel büszkélkedhet. Kiválogatva a legszebb téglákat, látványos kiállítást rendezett be otthonában. A közszemlére tett darabok között igazi kuriózumokat találhatnak a történelem-kedvelők. A bemutatott anyag része például Erdődy Gábor Antal egri püspök ligatúrás feliratos kis padlótéglája az 1700-as évek végéről, valamint a törökverő badeni Lajos Vilmos őrgróf 1706 körüli monogramos nagy padlótéglája. A legrégebbi darabok a Zsigmond-korból származnak. 

Kakuszi-féle bélyeges téglagyűjtemény

Teglamuzeumok-3.-Kakuszi_Szeged

kép 1 / 2

Kakuszi-féle bélyeges téglagyűjtemény, Szeged

Mélykúti tégla- és gépgyűjtemény 

Mélykúton található Bács-Kiskun vármegye legnagyobb kiállított feliratos téglagyűjteménye, amely országos szinten is figyelemre méltó. A körülbelül 1800 darabszámú gyűjtemény 2012 óta látogatható. Itt található a legteljesebb kollekció a kalocsai érseki téglákból, de megtekinthetők a Latinovits család és a környékbeli korabeli földesurak téglagyártásának termékei is. A római kortól napjainkig bemutatott téglagyűjtemény mellett a kiállításon szerepelnek 1945 előtti bögrék, szódásüvegek és motorok is, köztük a legöregebb az 1898-as Ganz-gyártmány, amiből a világon kettő létezik. 

Mélykúti téglatár feliratos téglák gyűjteménye

Teglamuzeumok-4.-Melykut

kép 1 / 1

Mélykúti téglatár feliratos téglák gyűjteménye

Bugaszegi téglagaléria és tanya

Csere Jani bácsi birodalma, egy olyan különleges „téglás” hely, ami nem igazán múzeum, mégis kihagyhatatlan látványosság. Az alapító sajátkezű munkájával, régi, többségében „címeres” téglákból épített várkastély-jellegű építménye egy igazi kuriózum.  Kicsiknek-nagyoknak izgalmas programot kínál a három hektáros terület, melyet bebarangolva találkozhatunk malacokkal, libákkal, nyulakkal, lovakkal, végigsétélhatunk Jani bácsi Gecsemáné-kertjén, megcsodálhatjuk a Koppány-harangtornyot és egyéb téglából épült csodákat. Egy biztos, a szürreális birodalomban annyi a látnivaló, hogy egy pillanatra sem fogunk unatkozni. Főleg, ha előre bejelentkezünk, mert akkor a legautentikusabb és legviccesebb kalauz, Jani bácsi vezet minket végig bugaszegi köztársaságán. Belépőjegy nincs, csak becsületkassza és örülnek, ha viszünk egy-két téglát. 

Bugaszegi téglagaléria

Teglamuzeumok-5_1.Bugaszegi-Teglagaleria_foto_Korosi-Tamas

kép 1 / 4

Bugaszegi téglagaléria


A cikkünkben bemutatott téglagyűjtemények természetesen nem fedik le az összeset, ami hazánkban található. A legjelentősebb hazai gyűjtőszervezet, a Monarchia Bélyeges Téglagyűjtők Egyesülete 200 taggal rendelkezik, közülük sokan szívesen megosztják kiállított tégláikat a nagyközönséggel. Ezeket a kisebb-nagyobb gyűjteményeket egytől-egyig érdemes megnézni, mert a bemutatott darabokon túl rengeteg érdekes történetet is hallhatunk a gyűjtőktől. Megtekintve egy-egy tárlatot, alapvetően megváltozik a téglához való viszonyunk és pecsétes téglákra lelve azonnal tudni szeretnénk, vajon mit üzenhet.

Amennyiben birtokunkba kerül egy érdekes, jelölt tégla, ami felkeltette a kíváncsiságunkat, a Monarchia Bélyeges Téglagyűjtők Egyesülete szívesen segít a tégla beazonosításában.

Cikkünk első része ezen a linken érhető el.