Az Első Magyar Építőanyag-ipari Konferencia 2024
2024.11.29.
A Szilikátipari Tudományos Egyesület 75 éves fennállására konferenciát szervezett, ahol az építőanyag-ipar tudományos szakértői, környezetvédelmi szakemberek és nem utolsósorban cégek, szervezetek képviselői találkozhattak, oszthatták meg egymással szakterületük kihívásait, eredményeit. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott Első Magyar Építőanyag-ipari Konferencián képviseltette magát a tégla- és cserépipar is.
A BME Dísztermében, 2024. november 14-15. között megrendezett Első Magyar Építőanyag-ipari Konferencia a hazai építőanyag-ipar múltját, jelenét és jövőjét mutatta be négy szekcióban:
- Építőanyag történet és klímaváltozás
- Napjaink építőanyagai és energiahatékonyság
- Innovatív építőanyagok és körforgásos gazdaság
- A jövő építőanyagai – CO2 csökkentés és hasznosítás
A kétnapos rendezvényen lehetősége volt a Szilikátipari Tudományos Egyesület (SZTE) minden szakosztályának (Beton, Cement, Finomkerámia, Kő és Kavics, Szigetelő, Tégla és Cserép, Üveg) bemutatkozni. A konferencia mindkét napja tartogatott izgalmas előadásokat az égetett kerámiaipar témái iránt érdeklődőknek.
A rendezvény első napján Asztalos István, az SZTE elnöke adott rövid visszapillantást a 75 éves egyesület megalakulásáról és történetéről, majd Határ Renáta építésgazdaságért felelős helyettes államtitkár plenáris előadását hallgathatták meg a résztvevők az építésgazdaság aktuális stratégiai és szabályozási kérdéseiről.
A nap folyamán a Magyar Tégla és Tetőcserép Szövetség meghívására két „agyagos” előadás is elhangzott. A délelőtti „építőanyag történet és klímaváltozás” szekcióban a veszprémi Művészetek Háza Teguláriumának művészeti asszisztense, Kóródy László adott elő: Az agyagalapú építőelemek civilizáció- és kultúraformáló hatása témában. Délután Dr. Kocserha István (egyetemi docens, Miskolci Egyetem): Kerámia tégla- és cserépipari termékfejlesztések című előadása hangzott el.
A konferencia második napját Horváth Viktor energiaátmenetért felelős helyettes államtitkár plenáris előadása nyitotta meg, az energetikai kihívásokról tartott előadásával. Ezen a napon Dr. Heil Bálint (dékán, egyetemi docens, Soproni Egyetem) a Termőképesség helyreállítása egy agyagbányában, innovatív, hulladékhasznosítási módszerekkel címen tartott prezentációt, majd Bor Anikó (környezetvédelmi munkatárs, Wienerberger zRt.) bemutatóanyagát tekinthették meg a résztvevők. Az előadásból kiderült, hogy miként történik „A biodiverzitás növelése a Wienerbergernél”.
Horváth Viktor, energiaátmenetért felelős helyettes államtitkár
Mindkét nap lezárásaként reflektálhatott a hallgatóság az elhangzottakra, illetve kérdéseket lehetett feltenni a jelen lévő előadóknak.
A rendezvényre az egyesület nemzetközi szinten is jegyzett online lapja, az Építőipar magyar nyelvű különszámot jelentetett meg papíralapon, amely hamarosan online is olvasható lesz.
Az Első Magyar Építőanyag-ipari Konferenciával a SZTE egy egyedülálló, értékes kapcsolódási fórumot ajándékozott a különböző építőanyag iparokban tevékenykedő szakembereknek. Örülünk, hogy a MATÉSZ is részese lehetett az ünnepléssel egybekötött rendezvénynek, és bízunk benne, hogy lesz folytatás a jövőben.